Wynalazek IT który zwiększa bezpieczeństwo

UG foto

Uniwersytet Gdański za sprawą swoich studentów z Katedry Informatyki Ekonomicznej stworzył urządzenie które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Chodzi o aplikacje o nazwie SafeWatch. Jest to aplikacja mobilna. Dzięki niej będziemy mieli możliwość wezwania pomocy w nagłych wypadkach takich. Wystarczy jedynie trzy razy stuknąć w urządzenie a policja natychmiast dostanie informacje że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Aplikacja ma działać na smartfonach i smartwatchach.

Szybsza interwencja policji

Dzięki temu urządzeniu wzywamy pomoc w sytuacjach zagrożenia dosłownie natychmiast i niepostrzeżenie. Jeśli aplikacja jest w telefonie, nie musimy tego telefonu wyciągać z kieszeni, żeby poprosić policję o interwencję. Wystarczy że trzy razy dotkniemy telefonu i wówczas dzięki synchroniczności aplikacja wysyła wiadomość głosową, dzwoni na policję z informacją o tym kto potrzebuje pomocy, gdzie ta osoba się znajduje, i co jej się przydarzyło. Dodatkowo policja ma także wgląd do naszych danych a także do lokalizacji w której występuje zagrożenie naszego życia bądź też zdrowia. Dzieję się tak dlatego że policja po otrzymaniu sygnału od osoby zagrożonej ma dostęp do jej webserwisu.

Ofiara się przemieszcza. Co wtedy?
Jednym z rodzajów zagrożenie jest porwanie. Przy porwaniu człowiek który potrzebuje pomocy przemieszcza się. Jak z problemem uprowadzenia radzi sobie aplikacja?
Otóż SafeWatch w miarę swoich możliwości określą pozycję porwanej osoby, uaktualnia jej lokalizację po podaniu zgłoszenia. Policja jest już wtedy zorientowana gdzie ma prowadzić poszukiwania.

Do systemu trzeba wpisać swoje imię, nazwisko, adres, numer identyfikacyjny a także PESEL i zdjęcie. Warto zwrócić uwagę że ze względów bezpieczeństwa webserwis będzie dostępny tylko i wyłącznie dla policji z powodu ochrony danych osobistych. Studenci którzy stworzyli aplikację mają w planach także aby wezwanie wysłane z urządzenia dotarło także do rodziny potrzebującej pomocy osoby. Poprzez rejestrację nie będzie mowy o fałszywym wezwaniu czy też o anonimowości.

Koszt aplikacji wynosił będzie…?

Twór studentów Politechnik Gdańskiej został doceniony na światowym konkursie informatycznym AIS Student Chapter Competition w kategorii systemów informatycznych służących społeczeństwu. Programiści byli gorsi tylko dwóch teamów z filadelskiej Temple University.
Studenci planują w przyszłości aby aplikacja była bardziej funkcjonalna. Chodzi o to żeby pożytek z niej mieli też ludzie starsi. Kiedy na przykład starsza osoba zle sie poczuje wówczas po trzech stuknięciach w telefon lub w zegarek wysłany zostanie sygnał o pomoc. Twórcy aplikacji chcą także aby działała ona także w czasie kradzieży kiedy jest się jej świadkiem.
Studenci stworzyli prototyp aplikacji na potrzeby konkursu, za niedługo będą chcieli wprowadzić ją na rynek. Pobranie jej ma kosztować kilka złotych a korzystać z niej będzie można za rok.

Zródło : Uniwersytet Gdański

http://mors.ug.edu.pl/media/aktualnosci/43099/innowacyjna_aplikacja_studentow_uniwersytetu_gdanskiego